Stowarzyszenie Przyjaciół Lutyni serdecznie zaprasza już 19 września na "Piknik historyczny" do Lutyni, podczas którego zespół kameralny ARS CONCORDIAE o godzinie 17.00 w lutyńskim kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej rozpocznie swój koncert.
Stowarzyszenie Przyjaciół Lutyni, z inicjatywy p. Anny Rzepy i p. Bartosza Kuriaty, oraz przy wsparciu p. Zygmunta Pilcha, skarbnika parafii, podjęło pierwsze kroki w celu renowacji organów w kościele pomocniczym w Lutyni. Kilkakrotnie gościliśmy specjalistów z VEESO-Verein zur Erforschung & Erhaltung Schlesischer Orgeln e. V., polsko-niemieckiego stowarzyszenia, zajmującego się ratowaniem zabytkowych instrumentów na terenie Śląska. Mieliśmy również przyjemność spotkania z wybitnym organistą, oraz znawcą tematu panem Markiem Pilchem, który wykonał dla nas wstępną ekspertyzę lutyńskich organów. Według p. Pilcha warto zainwestować wszelkie środki na ich rekonstrukcję, ponieważ jest to instrument niezwykle cenny, zbudowany w roku 1770 przez Christiana Sigmunta Pucherta z Oleśnicy, a przebudowany przez firmę Gebruder Walther w roku 1870. W ekspertyzie możemy przeczytać, iż mimo wielu ubytków, warto dokonać kompleksowej renowacji i rekonstrukcji instrumentu, bo zbudowany jest bardzo solidnie i dokładnie, a wiele elementów, np. szafa, mechanika, wiatrownice oraz piszczałki pedału zachowały się w dobrym stanie. Stowarzyszenie Przyjaciół Lutyni zamierza zainaugurować swoje działania koncertem zespołu kameralnego ARS CONCORDIAE, który rozpocznie się 19 września 2009 roku o godzinie 17.00 w lutyńskim kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. ARS CONCORDIAE, to wrocławski zespół muzyki dawnej w składzie: Małgorzata Klisowska - artystka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki, Tomasz Głuchowski- kameralista i akompaniator, organista kościoła św. Wojciecha we Wrocławiu i Radosław Pachołek, członek zespołu "Cantores Minores Wratislaviensis". Swoje umiejętności interpretatorskie zaprezentuje również mieszkaniec Lutyni Bartosz Kuriata, pełniący funkcję organisty w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lutyni.
Program koncertu w Lutyni:
1. G. F. Haendel - Sonata G - dur (op. 1, nr 5), (Adagio, Allegro, Adagio, Bouree, Menuetto)
2. D. Buxtehude - Canzona C - dur,
3. G. F. Haendel - Recytatyw i Aria: "Tormento e gelosia" z kantaty „Mi palpita il cor"
4. Tabulatura warszawska (Anonim, XVI w.) - Canzona Primi Toni
5. C. Ph. E. Bach - Sonata g - moll (Allegro, Adagio, Allegro)
6. J.P. Sweelinck - Toccata C - dur (Jońska)
7. G. F. Haendel - Recytatyw i Aria: "Behold, a virgin shall conceive..." z oratorium "Mesjasz
Podczas koncertu poinformujemy włodarzy regionu, lokalne władze, zaproszonych gości i mieszkańców o korzyściach, płynących z posiadania tak cennego instrumentu. Chcielibyśmy bowiem by lutyńskie organy służyły w przyszłości nie tylko parafianom podczas mszy świętych, ale również studentom Wydziału Organowego wrocławskiej Akademii Muzycznej- aby odbywały się tu zajęcia, ale i koncerty dla ogółu mieszkańców. Mamy także nadzieję, że Lutynia zapisze się kiedyś w kalendarium ogólnopolskich festiwali organowych. Podczas organizowanego przez nas koncertu odbędzie się również wykład historyka, doktora Stanisława Rosika „Kiedy Lutynia znalazła się w Europie? Odległe początki naszego świata". Koncert i wykład są tylko jedną z atrakcji, zaplanowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Lutyni na 19 września 2009 r. Całość pod nazwą „Piknik Historyczny w Lutyni" jest integralną częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, pod patronatem Rady Europy. Nadrzędnym celem EDD jest wzrost świadomości społecznej na temat roli dziedzictwa w życiu społecznym, dialog międzykulturowy, budowanie tożsamości regionalnej i narodowej. Wymiar europejski tych działań ma być każdorazowo określany przez wyeksponowanie specyfiki kulturowej regionu i konkretnego miejsca, a w ich ramach szerokiej publiczności mają być prezentowane na co dzień niedostępne obiekty zabytkowe, a te, które są powszechnie dostępne, powinny wzbogacać program zwiedzania o dodatkowe działania - wykłady, wystawy, koncerty itp. Koordynatorzy ogólnopolscy czyli Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślają konieczność wpasowania wszystkich działań w temat przewodni, w tym roku - "Zabytkom na odsiecz. Szlakiem zamków, grodów i twierdz". Muzeum Narodowe i jego oddział- Muzeum Etnograficzne, które w tym roku wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Badan i Dokumentacji Zabytków będą koordynować obchody na Dolnym Śląsku zapewniają druk afiszy z programem obchodów na całym Dolnym Śląsku, plakatów i informatorów. Od godziny 14.00 zapraszamy do zwiedzanie wszystkich zabytków Lutyni ze szkolnymi przewodnikami. Otworzymy nasze muzeum, a dzięki uprzejmości Państwa Pasternaków można będzie zwiedzić wnętrze zabytkowego wiatraka jednego z niewielu, tak świetnie zachowanych koźlaków na Dolnym Śląsku, oraz podziwiać samolot, którym niebawem właściciel zamierza przelecieć samotnie nad kanałem La Manche. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.
Serdecznie zaprasza
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Lutyni
ellg, 09-09-2009, odsłon: 1181 |